Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
126 postów 199 komentarzy

W odpowiedzi na notkę „Allemani – wszystkie chłopy”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Germanów po prostu nie było lub też inaczej powiedziawszy nazwa Germanie odnosiła się do Słowian a nie do Germanów w obecnym rozumieniu tego słowa.

 

 

Mam poważne wątpliwości co do prawidłowości wywodów Pana Jeznacha, począwszy od datowania czasów powstania wspólnoty germańskiej a skończywszy na jej nazwie własnej.

Uważam że Niemcy jako wspólnota językowa powstali bardzo późno, możliwe że dopiero w 5 lub 6 wieku naszej ery. Użycie w stosunku do nich określenia Alemanie jest po prostu pomyłką wynikającą z tego, że określano tym terminem społeczność będacą w rzeczywistosci Słowianami a która zatraciła własny język w efekcie podboju przez Franków.

 

Zatrzymajmy się na krótko przy nazwie Alemanie.

 

Podane przez Pana Jeznacha pochodzenie tej nazwy od zwrotu „Alle Männer” jest wprawdzie fonetycznie zbliżone do oryginału ale mało prawdopodobne.

Moim zdaniem określenie Alemanie jest określeniem używanym nie przez nich samych ale przez Rzymian i dotyczy tych plemion które zamieszkiwały na północ od rzeki Men.

Rzeka ta przez Rzymian nazywana była „Moenis”natomiast słowo „ala” oznaczało skrzydło (brzeg) w ustawieniu legionu rzymskiego .

Innymi słowy Alemania było określeniem terenów znajdujących się na drugim brzegu (skrzydle) rzeki „Moenis”.W takim układzie w określeniu Alemania nie ma śladu germańskiego źródłosłowia i wyciąganie wniosku że Alemanie byli już Niemcami jest nadinterpretacją faktów.

 

Co więcej inne dane wskazują na to że Alemanie nie mogli być Germanami i ich język nie miał z niemieckim nic wspólnego. Wprost przeciwnie, wiele wskazuje na to że byli Słowianami. Chociażby to, że imiona własne ich władców maja jednoznacznie cechy słowiańskie.

Imię wspomnianego przez Pana Jeznacha władcy Alemanów Chnodomara przypomina nam bardziej słowiańskiego Chocimira lub też Hodymira niż jakiekolwiek inne imię pochodzenia germańskiego.

Także inne imiona Alemanów podawane przez źródła historyczne są albo tak zlatynizowane że nie można rozpoznać ich rodowodu albo mają jednoznacznie słowiańskie pochodzenie.

 

Oczywiście historiografia krajów germańskich chętnie widziałaby te ludy jako mające starożytne tradycje swego istnienia. Moim zdaniem jest to czysta propaganda i przed 5 wiekiem naszej ery poza Słowianami na terenach obecnie niemieckojęzycznych można było spotkać tylko Celtów. Germanów po prostu nie było lub też inaczej powiedziawszy nazwa Germanie odnosiła się do Słowian a nie do Germanów w obecnym rozumieniu tego słowa.

 

Podobnie jak w przypadku słowa „Alemanie”, słowo „Germanie” było określeniem obcym tym razem nadanym temu ludowi przez Celtów i oznaczało prawie to samo co po łacinie.

„Ger” w języku celtyckim oznaczało „blisko”, „man” oczywiscie rzekę Men.

Tak więc określano tą nazwą słowiańskie plemiona mieszkające blisko Menu.   

 

 

KOMENTARZE

 • Autor
  Przez pewien czas interesowalem sie genetyka i potwierdza ona ze ekshumowane szczatki na terenach Niemiec sprzed kilku tys. lat maja pochodzenie albo celtyckie na zachodzie albo slowianskie na wschodzie.
  Lud z grupa genetyczna I przybyl z Balkanow i zmieszal sie z Celtami i Slowianami tworzac pas tzw.germanski od Balkanow po Skandynawie.
 • @ Autor
  Dziękuję za zainteresowanie i rozszerzenie tematu. Jest możliwe, że ma Pan rację co do składu etnicznego ludów z rzymskiej perspektywy nazywanych Germanami, Alemanami czy Teutonami. Gotów jestem przyjąć, że i Słowianie i Celtowie byli wśród ludów zbiorczo i grubo w ten sposób określanych, ale raczej trudno mi się zgodzić z tezą, że Germanów w ogóle nie było i że nazwa ta dotyczyła tylko Słowian. Z całą pewnością w dolinie Łaby i dalej na wschód mieszkali Słowianie Połabscy.
  Nie toczę tu sporu o pochodzenie Niemców i zgadzam się, że polegając w tej materii głównie na źródłach niemieckich jestem siłą rzeczy narażony na niemiecką indoktrynację historyczną, nawet jeśli mimowolną. Mój esej dotyczy pochodzenia słów i ich wędrówki w różnych językach.
  A tezy etymologiczne są różne i dość obszernie o ich różnych wersjach napisałem. O celtyckiej etymologii słów German i Aleman też, acz nie o tej, która wywodzi obie od rzeki Men.
  Co do imienia Chnodomar/Knodomar, które miałoby mieć słowiańskie pochodzenie nie będę się upierał. Spotkałem się z twierdzeniem, że także Waldemar to słowiańskie Władymir. Mam niejakie obawy, że tak jak Niemcy mogą naciągać pewne interpretacje w swoją stronę, tak i my możemy mieć podobną pokusę w swoją. Będąc lingwistą wiem, że poruszamy się ogólnie w bardzo miękkim materiale i byłoby nierozsądnym z takiego powodu wchodzić w zbyt zajadłe spory, które mogłyby rzucać emocjonalny cień na wzajemne relacje, które mogą i powinny pozostać życzliwe.
  Pozdrawiam przyjaźnie. BJ
 • @Bogusław Jeznach 23:18:34 "Będąc lingwistą wiem, że poruszamy się ogólnie w bardzo miękkim materiale!"
  Tym większy ciąży na Panu (jako lingwiście) obowiązek krytycznego podejścia do tez pomijających lub przekłamujących rolę Słowian w rozwoju europejskiej cywilizacji. To jak jesteśmy postrzegani w Europie wynika głównie z biernej postawy polskiej inteligencji niezdolnej do obrony interesów historycznych Polaków i Słowian. Podkulanie ogona nikogo jeszcze nie przekonało.
  Co do wzajemnych relacji to mam nadzieję że nie traktuje Pan krytyki Pańskich tez jako ataku na Pana osobę. Niech Pan potraktuje to jako szansę na poznanie innego widzenia rzeczywistości.

  Pozdrawiam przyjaźnie I.C
 • @mac 22:21:48 "Lud z grupa genetyczna I przybyl z Balkanow i zmieszal sie z Celtami i Slowianami tworzac pas tzw.germanski"
  To nie może być prawda. Wprawdzie lud ten istotnie zasiedlił Bałkany i północną i zachodnia Europą ale miał jednoznacznie słowiańskie pochodzenie, co udowodniłem tutaj:

  http://krysztalowywszechswiat.blogspot.de/2015/01/sowianski-napis-sprzed-2500-lat.html

  Germanie to w 70% Słowianie z domieszką haplogrupy R1b przybyłej z półwyspu iberyjskiego od której to przejęli częściowo elementy językowe.
  Innymi słowy Germanie są naszymi przyrodnimi braćmi.
 • @Netwalker 21:40:53 "Jeszcze w 900 roku mapa wyglądała tak"
  Ta mapka jest oczywiście ciekawa ale jeszcze ciekawsza byłaby taka na której podano by tereny zajmowane przez poszczególne języki w Europie. Na niej prawie cały wschód terenów rządzonych przez "Franków" byłby słowiański.
 • @partyzant 23:06:00 "Odkryto nieznane grodzisko na Mazurach"
  Ciekawe że "polscy naukowcy" nie maja żadnych oporów w potwierdzaniu pruskiej obecności na Mazurach 1000 lat przed naszą erą, a trzęsą się ze strachu gdy ktoś powie coś o Słowianach sprzed 6 wieku naszej ery.
 • Alenami to plemię Sarmackie
  Część Alemanów, Alanów wraz z Wandalami udała się na wielką wędrówkę, wyruszając z terenu południowo-wschodnich Karpat (dzisiejsza Rumunia, Ukraina), wzdłuż rzymskiego limesu przez całą Germanie dotarli do Galii a z stamtąd do dzisiejszej Andaluzji, by ponownie się przesiąść na statki i zająć rejon Kartaginy w Afryce Północnej. Tworząc z Wandalami i innymi przedstawicielami plemion germańskich Królestwo Wandalów i Alanów.
 • @Bogusław Jeznach 23:18:34
  Waldemar to normańska odmiana imienia Włodzimierza (Władymira).
 • @Netwalker 23:52:30
  Bardzo dobre. Jestem pod wrażeniem. Dzięki i serdecznie pozdrawiam. BJ
 • --Autor
  Znalazłam niezwykłą książkę - niezwykłego Autora

  http://www.pbi.edu.pl/book_reader.php?p=50732
 • Dodatek
  Jeszcze jedna uwaga co do prawidłowości mojej tezy wywodzącej nazwy Alemanie i Germanie od nazwy rzeki Men (niem. Main, łac. Moenis)
  Rzeka ta stanowiła przez wieki a może i nawet tysiąclecia granicę pomiędzy osadnictwem typowo słowiańskim a osadnictwem celtyckim. Przy czym trzeba też zaznaczyć że Celtowie mieli w pochodzeniu również silny pierwiastek słowiański wynikły z podbojów Europy Zachodniej przez wcześniejsze najazdy Słowian na te tereny. Zaznaczyło się to oczywiście również w języku Celtów gdzie przetrwały u nich archaiczne słowiańskie formy językowe zastąpione u Słowian właściwych późniejszymi innymi wyrażeniami.
  W każdym razie jest to całkowicie logiczne że nazwa takiej granicznej rzeki musiała stanowić czynnik nadrzędny w określaniu innych grup językowych i kulturowych.
  Tak więc Celtowie czy też Rzymianie określali nazwa Alemanie czy tez Germanie wszystkie te plemiona które żyły poza graniczną rzeką.

  Użycie nazw geograficznych jako imienia poszczególnych plemion jest bardzo powszechne, można by nawet powiedzieć ze świadczy o prawidłowości danych wymienionych w źródłach pisanych. Te która posiadały nazwę wziętą od rzek. jezior czy krain geograficznych istniały z cala pewnością, Wszystkie inne nazwy były najprawdopodobniej produktem fantazji autorów tych pism.
 • @
  Germanów nie było , co jednak nie przeszkadzało rzymskim cesarzom przyjmować imię Germanik :)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031